Chrám Českých bratří

Chrám Českých bratří v Hrabové

byl vystavěn v letech 1923-1933. V přestupovém hnutí po 1. světové válce vstoupilo na Zábřežsku do ČCE několik stovek nových členů, nejvíce v Hrabové.

Společenství se rozhodlo zbudovat v této malé obci velký chrám, řídíc se při tom heslem pana vikáře nešetřit na tom, co slouží Boží slávě. Vedeni jeho příkladem pustili se členové církve do náročného díla. Monumentální stavbu budovali bratři a sestry vlastními silami, ovšem s neodmyslitelnou podporou domácích i zahraničních církví a mnoha soukromých dárců.

Projekt chrámu ve stylu funkcionalismu (purismu) vypracoval známý architekt Oldřich Liska (1881-1959). Najdete zde dva bohoslužebné sály, sborové místnosti s příslušenstvím a byt kazatele. Když během stavby přišel pan vikář Šedý s návrhem na změnu projektu, dal se Liska přesvědčit ke změně tvaru věže, ač zamýšlené nové řešení nebylo právě stylové: Místo jehlanu otáčivá kupole s jedním oknem nasměrovaným vzhůru k obloze. Čas ukázal, jak osvícený vikářův pozměňovací návrh byl. Vysokou hodnotu Liskova díla ocenilo v roce 2004 Ministerstvo kultury České republiky, když stavbu se zahradou a vstupní branou zařadilo do rejstříku kulturních památek České republiky.

PROHLÍDKY KOSTELA:

o prázdninách každou sobotu a neděli (10:00 - 16:00)

nebo po telefonické domluvě